Кюфтета от зеле и картофи със сос ремулад
Продукти
За 4 порции или 12-14 броя кюфтета.
за кюфтетата:
400 г прясно зеле, фино нарязано (измерено след нарязването и отстраняване на кочаните)
400 г картофи, добре измити
½ връзка магданоз, нарязан на ситно
2 яйца, леко разбити
60 г брашно
10 г бакпулвер
сол и прясно смлян черен пипер
олио за пържене
За соса:
150 г йогурт или цедено кисело мляко
50 г майонеза
1 чаена лъжица дижонска горчица
2-3 кисели краставички, нарязани на дребни кубчета
1 супена лъжица нарязан пресен магданоз
сол и прясно смлян черен пипер
1 супена лъжица отцедени каперси
Начин на приготвяне
- Картофите се заливат с вода и се слагат да заврат. Варят се на умерен котлон докато омекнат. Докато са горещи се обелват и се оставят да се охладят напълно. Когато се охладят се намачкват с преса за картофи.
- Зелето се настъргва фино, като за целта е най-добре да се използва V-образно ренде. Аз използвам мандолината на OXO от няколко години и съм доволна.
- В купа се смесват картофите, зелето и магданоза. Разбъркват се с ръце, така че картофите да се разпределят равномерно между зелето. Добавят се яйцата, сол и прясно смлян черен пипер и отново се разбъркват. Брашното се смесва с бакпулвера и се добавя накрая. Омесва се с ръце, така че да се разпредели равномерно. Сместа трябва да бъде мека, леко лепкава, но да задържа формата си.
- В широк тиган се нагяват 3-4 супени лъжици олио на умерен котлон. Много е важно силата на котлона да бъде умерена, за да се сготвят кюфтетата отвътре, без да изгарят на повърхността.
- От сместа се правят 12-14 топки. В тигана с нагрятото олио се слагат по 3-4 от топките и се сплескват леко с длан или шпатула, така че да станат плоски, с дебелина около 10-12 мм. Докато се оформят и притискат топките е добре ръцете да бъдат намокрени с вода, за да не лепне сместа. Пържат се от двете страни по 2-3 минути на страна. Ако е необходимо, в тигана се добавя още олио, като се остави да се нагрее преди да се сложи нова партида кюфтета.
- Готовите кюфтета се изваждат от тигана и се поставят върху кухненска хартия, за да се отцедят от излишната мазнина. Могат да се сервират топли, но и на стайна температура са вкусни. Ако останат за следващия ден, могат да се затоплят във фурна нагрята на 200ºC за 6-8 минути.
- Приготвяне на соса
- За соса всички съставки без каперсите се смесват и разбъркват хубаво. Сосът може да се приготви предварително и да се съхрани до 3-4 дни в хладилник. Преди да се сервира се поръсва с отцедени каперски и нарязан пресен магданоз.
Бележки
Рецептата за кюфтетата адаптирам от simmerandsauce.com. Допълвам ги с олекотен вариант на сос ремулад, като смесвам малко майонеза с повече йогурт. Тук наистина имам предвид гъст, маслен и кремообразен йогурт, а не кисело мляко. Вместо йогурт може да се използва цедено кисело мляко. Ако пък желаеш, може да използваш само майонеза.
Като цяло няма какво да се обърка нито при кюфтетата, нито при соса. С подправките също може да се импровизира по собствен вкус. Единственото важно условие при пърженето на кюфтетата е това да става на умерен котлон, за да могат да се сготвят добре отвътре, без да изгарят на повърхността. Ако имаш опит с американските палачинки, точно по този начин трябва да се изпържат и тези кюфтета.
От някои храни се впечатлявам още докато ги гледам на снимка. Впечатлението се засилва, когато прочета съставките в рецептата и си представя аромата, вкуса и текстурата на тази храна. Още повече се впечатлявам, когато тази храна се приготвя с достъпни съставки и не сложни техники, но обещава много вкус. Този сезон от годината е все още изобилен от плодовете на есента, а зелето и картофите са в най-доброто си време. Затова точно сега искам да ти предложа нещо много вкусно, което е и лесно. Нека на твоето внимание в този сезон бъдат тези кюфтета от зеле и картофи! В началото на годината ти споделих рецептата за зеленчукови кюфтета само с две съставки. Формула, която работи безотказно с всякакви зеленчуци. При най-разнообразните ми вариации там, пропуснах зелето, макар че е удачно, защото още тогава имах идея да споделя отделно тези кюфтета със зеле. Е, макар след няколко месеца, дойде и този момент.
Те по-скоро наподобяват американски палачинки, но в солен вариант, защото в сместа има набухвател и се пържат точно като тях. Няма специфични съставки или начин на изпълнение и все пак има някои неща за отлични резултати, които съм проследила във времето. На първо място е начинът по който се приготвят картофите. Този път няма да ти говоря за специални сортове, с повече или по-малко нишесте в тях, защото практиката ми по тези кюфтета показва, че всички видове са подходящи. По важно за мен е картофите да се сварят цели с кората, защото тя допринася за повече вкус. Да се обелят докато са горещи, защото тогава е по-лесно. Да се оставят да се охладят преди да се пресоват и смесят с останалите съставки за кюфтетата, защото тогава те ще стоят стегнати и ще запазят формата си по време на пържене. И като се замисля, това са единствените важни условия по технологията тук.
Но нека взема под внимание и фино нарязаното зеле. Предпочитам да е така и го правя с мандолината на OXO, която използвам от години и ми е много полезна. Иначе, може да използваш остър нож и прецизна ръка за фино нарязване на ленти. В краен случай грубо нарязване на ситни парчета, но сигурна съм и това ще е добре ако решиш да приготвиш тези кюфтета.
А те са превъзходни! След няколко приготвяния, накрая реших че им трябва сос, който да допълни вкуса им. Спрях се на ремулад. С майонеза, кисели краставички, дижонска горчица и зелени подправки, този сос е точното допълнение към зелето и картофите. Желанието ми обаче беше не сосът да доминира над кюфтетата, а да ги допълни по най-добрия начин. Затова не приготвих обичайния ремулад, а го олекотих с йогурт.
Получавам това, което вече съм усетила с въображението. Имам сочни зеленчукови кюфтета с приятно свеж чеснов сос, подходящи не само за сезона, но и за този луд момент. Сподели ги с твоите най-близки, с възрастните от тях си сипете по чаша вино, радвайте се един на друг. Пазете се и останете със здраве!